Siirry sisältöön

Suun terveydenhuolto

Perushammashoito sisältää suun alueen tarkastuksen sekä tarvittavat ennaltaehkäisevät ja korjaavat hoitotoimenpiteet. Suun terveyden kannalta on tärkeää, että jokainen harjaa hampaansa kaksi kertaa päivässä ja välttää napostelua.

Kiireettömään hammashoitoon annetaan aika yksilöllisen hoidon tarpeen arvion mukaan.

Päivystys turvaa tutkimuksen ja ensiapuhoidon, jota ei voi siirtää ilman hengenvaaraa tai merkittävää terveydellistä haittaa. Huolehdi itse tarvittavan jatkohoitoajan varaamisesta.

Terve ja hyvinvoiva suu on tärkeä osa yleistä terveyttä. Suun alueen ongelmat vaikuttavat myös moniin yleissairauksiin. Suun sairaudet ovat valtaosaltaan itse ehkäistävissä.

Suun terveydenhuollon asiakasmaksut tarkistetaan joka vuosi ja päivitetään tarvittaessa. Suun ja hampaiden hoito on maksutonta …

Kiireetön hammashoito tapahtuu kaikissa hammashoitoloissa ja päivystys toimii tavanomaiseen tapaan. Hammashoito toimii Sosiaali- ja terveysministeriön antamien ohjeiden mukaan käyttäen asianmukaisia suojaimia ja välineitä. Hoitoon on turvallista tulla.

Potilaiden tulee perua hammashoitoaika, mikäli he ovat sairaita (kuume, flunssan oireet ym.). Mikäli potilas tulee sairaana kiireettömään hoitoon, potilas ohjataan pois vastaanotolta. Vastaanotolle tulee saapua yksin. Lapsilla ja huolettavilla saa olla mukana yksi saattaja.

Hammashuollon ajanvaraus

Hammashuolto toimii ainoastaan ajanvarauksella.

Henkilöllisyyden varmistamiseksi potilaan tulee esittää Kela-, henkilö- tai ajokortti vastaanotolla.

Johtava hammaslääkäri:
Hanna Kangasmaa hanna.kangasmaa@ovph.fi 040 5162118

Ylihoitaja:
Camilla Mäkinen camilla.makinen@ovph.fi 040 7214060

Pohjoinen alue

Pietarsaari, Pedersöre, Luoto, Uusikaarlepyy

Ylihammaslääkäri:
Anne Hägglund anne.hagglund@ovph.fi

Osastonhoitaja:
Camilla Melberg camilla.melberg@ovph.fi

Vaasa-Laihia

Ylihammaslääkäri:
Katri Palo katri.palo@ovph.fi

Apulaisylihammaslääkäri:
Annika Nummela-Mänty annika.nummela-manty@ovph.fi 040 655 0733

Osastonhoitaja:
Heli Peltomäki heli.peltomaki@ovph.fi

Osastonhoitaja:
Päivi Meriruoho paivi.meriruoho@ovph.fi

Keski-eteläinen alue
Maalahti-Korsnäs, Mustasaari, Vöyri, Närpiö, Kaskinen, Kristiinankaupunki

Ylihammaslääkäri:
Ulrica Pada ulrica.pada@ovph.fi

Osastonhoitaja:
Satu Kivikangas (sij.) satu.kivikangas@ovph.fi